Co vás trápí:
Mnohé obce při pořizování územního plánu přemýšlejí o tom, že by stavebníkům nařídily, aby se připojili se svými novými domy na kanalizaci nebo na vodovod. Sama o osobě tato myšlenka není špatná, aby ale obstála u soudu, je potřeba trochu víc přemýšlet o konkrétní formulaci oné podmínky v územním plánu.
Jak to řešit:
Z judikatury plynou tyto cesty:
- podmínit výstavbu připojením na kanalizaci je možné v rámci podmíněně přípustného využití ploch (nikoliv hlavní nebo přípustné využití);
- je přípustné pořídit územní plán s prvky regulačního plánu a pak může dát obec podmínku připojení na kanalizaci nebo vodovod od všech typů využití (hlavního, přípustného i podmíněně přípustného);
- je možné v územním plánu nastavit etapizaci – výstavba dejme tomu pro bydlení bude v takovém případě možná až po vybudování kanalizačního řadu.
Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, formulujte pravidla v územním plánu přesně – chcete-li etapizaci, tak napište, že jde o etapizaci. Jde-li o požadavky určené pro podmíněně přípustné využití, napište to k podmíněně přípustnému využití toho kterého způsobu využití. Když bude opatření obecné povahy vypadat, jako když ho píšou pejsek s kočičkou, bude to dělat jen a jen problémy.
Taky mějte na mysli, že je třeba zvolené řešení vždycky dobře odůvodnit, zejména tehdy, když se proti němu vlastníci brání skrze připomínky podané k územnímu plánu. Velmi dobrým argumentem je sucho (pro zákaz individuálních studní) nebo ochrana životního prostředí (znečištění vodních toků a půdy z domácích čistíren).